Yeni mızıka bozuk olabilir mi?

5 posts / 0 new
Son gönderi
melocetto
melocetto kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 27/01/2017
Yeni mızıka bozuk olabilir mi?

Selamlar..
Yaklaşık 1 aydır aliexpress'ten aldığım 10 tl'lik mızıkamla bir şeyler çalıp kendimce şarkılar çıkarıyordum..bugün hohner special 20 c aldım ve önceden çaldığım şarkıları çalmayı deneyince çıkan melodinin öncekiyle alakasız olduğunu gördüm..youtube'da 50'ye yakın video izledim, tabları çalmaya çalıştım ama çıkan ses yine farklı..eski dandik mızıkamla aynı tabları çaldığımda videodaki ile aynı olduğunu, yeni mızıkamla çaldığımda bambaşka olduğunu gördüm..kulağım mı alışmadı acaba yeni sese diye telefona ayrı ayrı kaydettim sesleri aynı şarkıyı çalarak ama eskisiyle çaldığım doğru, yenisiyle çaldığım ise karmakarışık sesler gibi geliyor..
bu neden kaynaklanmış olabilir? eski mızıkam da yenisi de C..

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

İki ihtimal var; Birincisi mızıkalardan birisi kromatik diğeri diationik (ki farkını biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum), ikincisi de gerçekten yeni aldığınız mızıkanın akordunun bozuk olması. Bir akort programı yardımı ile ikincisini kontrol edebilirsiniz.

melocetto
melocetto kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 27/01/2017

Sadece 5. delikte bir sorun var anladığım kadarıyla..aldığım yere götürsem ne yapılabilir ki? Değiştirirler mi yoksa akord ettirip geri mi verirler bilemedim.

Asavci
Asavci kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 04/08/2016

bozuksa ayıplı mal sattığı için geri verirsin.

melocetto
melocetto kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 27/01/2017

Dün aldigim yere gittim (izmir senfoni müzik) ve dedim böyle böyle..adam telefonundan bi app açtı dedi ufle deliklere..ufledikce ekranda notalar yazmaya başladı..5. Delikte içe çekince fa diyez yazdı..dedim fa olması lazım degil mi?..yok mi ile fa arası (fa ile sol de olabilir emin değilim) tek vuruş oldugundan oyle..benim müzik bilgim adama ahkam kesecek kadar olmadığından he dedim..son olarak 5. Delikte draw hangi notaya denk geliyor fa mı fa diyez mi diye sordum..çünkü bendeki tuner programinda fa gozukuyor..fa diyez dedi ve eyvallah dedim gittim..eve geldim arastirdim ve fa olması lazımmış..çaldığım her şarkı yamuk..ilk firsatta yine gidecegim..

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
75%
Hayır
25%
Toplam oy: 88