tremoloda notalar

6 posts / 0 new
Son gönderi
Alp.K
Alp.K kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 28/01/2015
tremoloda notalar

Merhaba arkadaşlar, C anahtarında bir tremolom var ve internetten bulduğum kadarıyla bir şeyler çalmaya uğraşıyorum. Malum, her şarkının tabları olmuyor ama nota bulmak daha kolay oluyor. Notaları tablara çevirebilen biri yardım edebilirse çok iyi olur. Şimdiden Teşekkürler.

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Merhaba iyi günler, notaları bulup okuma konusunda sorun yaşamıyorsanız resimdeki notasyonun yardımıyla tab çıkarmayı deneyebilirsiniz.

http://www.suzukimusic.com/harmonicas/notation/notechart_1.jpg

Alp.K
Alp.K kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 28/01/2015

teşekkürler, ama anlamadığım bir nokta var. İçimize çekince hangi nota üflerken hangi nota çıkıyor?

EmrullahUzun
EmrullahUzun kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 19/07/2016

Merhaba hocam, benim mızıka 14 delikli. Gönderdiğiniz resme göre 5.delikten ( E-A) başlıyor. Fakat ikinci delik A olması gereken yerde benim mızıka da G çıkıyor. Tuner ile kontrol ettim diğer notalar doğru çıkıyor. Mızıkada akort bozulma olayı var mı. Sebebi nedir bunun

Benim mızıkadan çıkan sesler şu şekilde,
E-G, G-B, C-D, E-F, G-A, C-B, E-D

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Akoru kaymış olabilir, malum G-A arasında bir tam ses fark var. Kulağınızı rahatsız etmediği sürece böyle kullanmaya devam etmeyi deneyebilirsiniz.

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Resimde üst sıra üfleyince gelen alt sıra ise çekince gelen nota dizisini gösteriyor, mızıkanın çift delikli olması orayı karıştımış biraz :) Anladığım kadarıyla tremolada üst üste gelen delik çiftleri aynı notada; üstteki biraz ince iken alttaki biraz kalın, bu sayede de ortaya akardiyon vari bir ses çıkıyor.

Kısaca anlatmak gerekirse, ağzınız mızıkanın en solundaki dört deliği kaplayacak şekilde yerleştirip üflediğinizde G(sol) alırken çektiğinizde D(re) alıyorsunuz. Delikler görece olarak küçük olduğundan mızıkayı dörder dörder parselleyip üfleyişte ve çekişte birer nota elde edilebilir bu açıdan da diatonike benziyor.

Tremolo çalmadığım için daha fazla konuşup yanlış bilgilendirmede de bulunmak istemiyorum ama yine sorularınız olursa sormaya çekinmeyin daha ilgili birisi çıkıp yardımcı olabilir :)

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90