tek ses-çoklu ses ??

Merhaba arkadaşlar. parçaları çalarken tek deliğe üfleyerek çaldığımda sanki çok saçma bir şeymiş gibi geliyor fakat aynı notalarda 2 delikten üflediğimde kulağıma daha hoş geliyor. sizce hangisi daha mantıklı bunu merak ediyorum. başka tavsiyeleriniz varsa da çok memnun olurum. sizce bu durumda bir yanlış var mı ?

Yazar Hakkında

 
Etiketler:

Yorumlar

Outcast
Outcast kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 18/05/2014

Senin söylediğin tarzda da müzik icra eden insanlar var. Mızıka zaten ağız harmonicası olarak da geçer. Sesi ve yapısı akordeon ile benzerlik gösterdiğinden bu tabiki kulağa daha nameli,titrek ve eğlenceli gelir. Ama yine de notaları kullanmayı bilmeden bu enstrumanı tam anlamıyla icra edebilmen zor. Çünkü blues,folk blues,country blues gibi mızıkayla tam uyumlu tarzlarda ritimsel olduğu kadar geçişli ve bend notalarda bulunur. Hatta bazen emonotional parçalarda bile bunu görebilirsin. Durumda bir yanlışlık yok ama öğrenmek sana çok daha artı bir fayda sağlar. Hem müzik kulağın daha fazla gelişir hem de enstrumana daha fazla hakim olursun.

PeDRo
PeDRo kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 16/04/2014

bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. başlayalı yaklaşık 2 ay oldu. yüksek lisans öğrencisiyim,tez yazmaktan sıkıldığımda uğraşmak gayet hoş oluyor. bazen sokak müzisyenlerinin yanına oturup eşlik edebilecek kadar geliştirdim kendimi. umarım daha da ileriye gidebilirim.
tekrar teşekkür ederim...

Outcast
Outcast kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 18/05/2014

Rica ederim. Bende üniversite son sınıftayım. Geçen yıl tesadüfen başladım bu enstrumana. Müthiş bir ingilizcem olmamasına karşın yabancı kaynakları da incelemeye çalıştım. Çok pratik yapmamama rağmen şu an gayet iyi bir noktada kendi istediğim parçaları icra edebiliyorum. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

sadalsud
sadalsud kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 06/06/2012

ses daha zengin ve doyurucu çıkıyor yandaki deliklerle birlikte.. benim ilk mızıkam 24 delik pompalı Spread idi.. 20-25 TL civarında.. 24 delik.. üç oktav.. çift sıra diş gibi dizili.. deliği biraz genişçe kavrayınca yan delikler de etkileniyordu.. tulumun çift kamışının verdiği zengin ve doygun ses çıkıyordu.. bir ses bozulunca.. attım.. yeni aldığım mızıka Hohner sisteminde 10 delik pompalı Golden Cup.. 2 buçuk oktav.. 79 TL..ağızlık kısmında 10 delik var. araları mesafeli.. ama.. aslında her bir deliğin altına denk gelen delik sayısı dört.. iki ana ses..ik yarım ses.. bu mızıkada bir deliğe üfleyince veya çekince.. yandaki delikler pek etkilenmediği için.. ses biraz yavan çıkıyor.. zevk vermiyor.. bence.. pompalı alacak olanlar.. Spread alsınlar.. hem ucuz..hem ses çok güzel.. bozulunca atarsınız.. pahalı olunca yazıklıyor insan..
daha önceki yazılarımda iki adet 37 tuşlu melodikadan kendi tasarladığım mızıkayı yapacağımdan bahsetmiştim.. geçen gün melodikaları açıp içine baktım.. ses dilleri aynı mızıka gibi.. metal levha üzerine sırayla perçimlenmiş.. ana sesler ve aralarında yarım sesler.. üstelik aralarında istediğim gibi mesafe de var.. ses dillerinin monteli olduğu metal plakaları alıp yeni bir kutucuk yaparak mızıkaya dönüştürücem.. bir delikte aynı sesin hem üflemelisi hem de çekmelisi olacak.. nefes durumuna göre.. ister üfle ister çek.. bi ara bunu gerçekleştiricem inşallah..

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90