Tek Diatonik 12 Anahtarda Çalma

4 posts / 0 new
Son gönderi
Mustafa Umut Saraç
Mustafa Umut Saraç kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 17/11/2018
Tek Diatonik 12 Anahtarda Çalma

Harp-L e posta listesinde adamlar harıl harıl tek majör diatonik i 12 anahtarda birden çalmaktan konuşuyor, tek bir delikten 12 farklı ses mi alıyoruz toplamda üfleyerek ve çekerek , bunu yapmak için insanüstü kulak lazım , ne dersiniz ?

Umut
İstanbul

allegromoderato
allegromoderato kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 22/09/2014

diatonik 7 ses
pentatonik 5 ses
kromatik 12 ses
demek toplamda 12 ses var tek delikten değil mızıkanın tamamından 12 sesi çıkartılabilinirse 12 ton da çalınır ki olması gereken budur

cckcck
cckcck kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/10/2018

#do,#re,#fa,#sol,#la yarım seslerdir piyanoda siyah tuşlarla gösterilir, ayrıca mi-fa ile si-do arası da yarım sestir. Tartışılan ("#" diyez işareti ile gösterilen ve arızalı notalar denilen 5 adet yarım sesleri de diyatonik mızıkalarda çıkarabilmeyi konuşuyorlar sanırım. ) Böylece 7 nota +5 yarım ses 12 nota oluyor. Bent yapılarak yani deliğin yarısını dille kapatıp dili eğip bükerek daha ince ( Diyez seslerini çıkarmaya bent yapmak deniliyor. ( Bir notanın diyezi bir aşağıdaki ince sesin bemolüdür) la diyez aynı zamanda sol bemoldür kafa karışıklığı olmaması için sadece diyezler üzerinden anlatmaya çalıştım.). Doğru bent yapabilmek için iki pratik yol frekansmetre kullanmak veya bildiğimiz bir parçanın diyez ihtiva eden bölümünü defalarca çalıp diyez notalarını kulağı rahatsız etmeyecek şekilde çıkarmaya çalışmaktır. Bence akıntıya kürektir. Bir notayı böyle saatlerce uğraşıp doğruya yakın olarak çıkarsak bile bir başka diyezi aynı parçada çıkarmak zorunda kalınıp geri dönüldüğünde başarılı olunamıyor. Çaresi kromatik mızıka kullanmayı öğrenip sesleri üretmeyle uğraşmamaktır. Örnek ben çok merak edip ve özenip trompet dersi aldım şimdi trompet çalabiliyorum. Ama çalmaya başladıktan kısa süre sonra gördüm ki 3 tuştan 36 ses çıkarmanız gerekiyor. Yani 3 tuşun kombinasyonu 9 dur siz 9 sesi tuşlarla geri kalan 25 sesi de dudaklarınızla havayı sıkıştırarak çıkarmak zorundasınız. Samimi söylüyorum bana bir do diyez sesi ver deseniz trompette çıkarabilen az olur, ama bildiği parça içinde do diyez varsa bunu çalabilir. Sonuç sesi önce üretmek zorunda olduğunuz ilkel enstrümanlardan uzak durun başarılı olma ihtimaliniz bence sıfır. Kemanda da aynı sorun vardır notaların belirlendiği bölümler kalın çizgilerle ayrılmamıştır ayrıca havanın rutubetine göre her elinize aldığınızda akord sorunu vardır. Siz enstrümanı çalmayı mı öğrenecek yoksa çalmaktan zevk mi alacaksınız yoksa akord ve seslerin doğru yerlerini bulma alışkanlığı kazanmakla mı.

Alın bir kromatik mızıka indirin internetten nota yerlerini alın önünüze bir nota yazın üzerine do re mi diye notaları başlayın bölüm bölüm ağır ağır gerçekleştirmeye parçaları birleştirip olması gereken hızda da çaldığınızda başarmış olduğunuzu göreceksiniz. Şeyh Şamili ve nihavent longayı bile bu yöntemle kısa zamanda çalabilirsiniz.

Kromatic ( Chromatic ) mızıkada, yani pompalı mızıkada pompa denilen alet basılınca yana kayıp normal delikleri kapatır ve yani delikler açılır bu deliklerde diyez (yarım ) sesleri ortaya çıkar tüm notaları bu şekilde çıkarabilmeye yarar. İnternette pompaya basıldığında deliklerden hangi notaların çıkacağının haritası veya formatını kolaylıkla bulabilirsiniz. Böylece tüm notaları çalabilme olanağı olduğundan her müzik çalınabilir. Diyatonik mızıkalarda böyle bir olanak olmadığı sadece ana notalar olduğu için her müziği çalabilmeniz olanaksızdır. Bu paragrafı toplumdaki genel kanının pompalı mızıka deyince pompanın körük veya üflemeye yarayan bir aparat olduğunu zanneden kişiler için yazdım. Ben pompalı mızıka deyince çoğu kişi böyle anlıyor.

2 çek bir 3 üfle, 7yi çek 8 i üfle falan bırakın bu işleri alın önünüze bir nota yukarıda özetlediğim yöntemi uygulayın ve istediğinizi çalın. Bu size balık veren 2 çek 4 üfle metodunu atın çöpe ve benim yöntemini verdiğim oltayı alıp istediğiniz balığı avlayın. İnternette her parçanın notası var.

Kolay gelsin..

armonica
armonica kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/12/2018

Mızıkanın 12 pozisyonunda herhangi bir teknik olmadan 12 farklı anahtarda çalabilirsiniz. Bend ve overbend teknikleri ile 12 anahtarda 12 notayı da çalabilirsiniz. Tek delikten 12 ses çıkarmak mümkün değildir. Mızıkada tek delikten en fazla 6 ses alabilirsiniz (3. delikten) bunun içinde bend ve overblow tekniklerini kullanmanız lazım.

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90