"Tek Delikten Ses Alma" İle İlgili Bir Bildiri

Yeni başlayan arkadaşlar için önemli olduğunu düşündüğüm bir bilgiyi ve tecrübeyi paylaşmak istiyorum..

Mızıkada, tek delikten ses çıkartmak için, dilin mızıkaya değdirilerek yandaki deliklerin kapanması gibi sürekli rastladığım bir bilgiye istinaden söylemek istiyorum ki, mızıkadan tek delikten ses almak için bu tekniği kullanmaya ihtiyacımız yoktur. Dudaklarımızın formu ile ve nefesimizin uygun yönlendirilişi ile tek delikten zaten rahatça ses alabiliriz.

Neden bu tekniği kullanmamayı tavsiye ediyorum;

1- Çünkü pratik bir çözüm değildir. Aksine mızıkaya sürekli dilimizi değdirmeye mahkum edecek bir uygulamadır.
2- Bu sebeple hem mızıkanın içine yoğun bir tükürük salınımı olabilir. Hem de dilimiz gereksiz yere tahriş olabilir. ( ben şahsen metal mızıkalara dilimi değdirmeyi hiç tercih etmem..)
3- Dilin sürekli yandaki deliği kapamaya çalışması yüzünden, mızıkada gereksiz bir hız kaybına maruz kalırız.
4- Ayrıca dilin mızıka çalarken, ritim tutmak, sesin tınısını değiştirmek, bend yapmaya yardım etmek gibi birincil önemde vazifeleri varken, zaten gereği olmayan bir uygulamayla dilin bu fonksiyonlarından mahrum kalırız.
5- Kendi tecrübeme dayanarak da bunun çok gereksiz, hatta yanlış bir uygulama olduğunu söylemek isterim..

Yalnız, tek delikten ses almak için değil de, bir başka teknik için dilimizi mızıkaya değdirebiliriz. Mesela 4. delik ile 7. deliğin seslerini aynı anda duymak istiyorum. Ama aradaki 5. ve 6. deliği duymak istemiyorum. O zaman dilim ile 5 ve 6. deliği kapatıp bu sonuca ulaşabilirim. Blues müziğinde kullanılan bir tekniktir ve çok güzel bir etkisi de vardır.

Bu yazıyı yazmamın sebebi, bir çok yeni başlayan arkadaşın, bu tekniği uygulamaya çalıştığını duymam ve okumamdandır. Sanırım bunun sebebi de, internette de dolaşan mızıka ile ilgili kitaptan kaynaklanmaktadır.

Söylediklerim, tek delikten ses çıkartmak için bir başka metodun olduğunu bildirmek içindir. Aksini düşünen veya bu konuda başka fikirleri ve tecrübeleri olan varsa, iyice konuşup değerlendirelim ve de yanlışlık varsa düzeltelim lütfen..

herkese iyi çalmalar..

Yorumlar

doxanikee
doxanikee kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 28/10/2011

çok güzel bir nokta,
baktığım çoğu sitede bu bilgi(copy-paste ile yayılmış olmalı)
var ve gerçekten zor bir durum oluyor.

ayrıca bu site çok hoşuma gitti umarım hakettiği ilgiyi görür.

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Teşekkürler doxanikee. Umarım dediğin gibi, mızıka ile ilgilenen herkes buraya bir şekilde katkı sağlar. Bu yazı da benim mızıka hocam, sevgili Tuncay Korkmaz'ın düşüncelerini paylaştığı bir yazı. Kendisiyle yakın zamanda görüşmeye çalışıp, burada neler yapabiliriz bir konuşacağım.

gryzn381
gryzn381 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 13/10/2012

heryerde böyle yazıyor hatta mızıkanın kullanım klavuzundada dilinizle notaları kapatın yazmakta . . .

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Ben tek delikten ses alabilmek için hiç dilimi kullanma ihtiyacı hissetmedim. Bu elbette bir tercih ama bence dilimizi delikleri kapatmak için kullanmak gereksiz.

isis
isis kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 23/12/2012

oh ya buna çok sevindim gerçekten zira o dil olayını bir türlü yapamadım.

husen
husen kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 04/04/2013

aylarca bu tekniği yapmaya uğraştım ama hiç istediğim performansı alamadığım için yerimde saydım.. teşekkürler bu bilgi için

bremen
bremen kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/07/2013

yazı için gerçekten teşekkürler. ben de mızıkaya yeni başladım ve dil ile kapatmayı çok becerememe rağmen kendi kendime dudaklarım ile tek deliğe üfleyebildiğimi farkettim. bunun yanlış olduğunu düşünüyordum, yazı aydınlatıcı oldu.

kader
kader kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 04/12/2013

Ben de mızıkaya başlamak istiyorum ama öncelikle nerden başlayacağımı bilemiyorum.Yazdıklarınıza bakılırsa galiba sesleri tanımam gerekiyo daha çook çalışmam lazım.Bu arada ben de tşk ederim , çalma konusunda yardımcı olursanız sevinirim :)

respuli
respuli kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 31/01/2013

Dil kapatma tekniği beni de çok rahatsız ediyor.Ama başka türlü Tek ses alamıyorum.Ben eğitime Şinasi Özel ' in "Mızıka metodu" kitabıyla başladım. Kitapta dil kapatma yönteminden bahsediyor ardından bend yapmayı anlatıyor.
Benim kayış orada koptu.Çünkü bend yapamıyorum.
Eğitici videolarda ve resimlerde hep mızıkayı ısırır gibi tutmuşlar.
Sanki onlarda dil kapatma tekniği kullanıyorlar gibi geldi.
Dudakların formundan ve nefes üfleme yönteminden bahsetmişsiniz.
Bu yöntemi resim ya da video ile desteklerseniz pek çok kişiyi bu hatalı dil kapatma yönteminden kurtarırsınız.
Dediğiniz gibi mızıkanın içi sekresyon doluyor ve en önemlisi bend yapmayı engelliyor.
Teşekkürler.

sbrder
sbrder kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 15/05/2014

Merhaba arkadaşlar ben de daha dün Tombo Lee Oscar C Majör diatonik mızıka alarak aranıza katıldım. En başta ne var ki canım alıp öttürüyon işte diye düşünürken dünden beri şu tek delikten üfleme olayını bir türlü becerememiştim. Dudaklarımı büzüyorum deliğe hedef alıyorum ama yine çıkaramıyorum o tek notayı. Şimdi şunu farkettim dudak yapısı esnek olduğu için büzüp hedef alıp mızıkaya iyice yapıştırınca dudak yandaki delikleri zaten kapatıyor. O anda çözdüm olayı. Benimde çorbada tuzum olsun istedim. İyi günler.

Outcast
Outcast kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 18/05/2014

Bu çok doğru bir yaklaşımdır. Kendinizi en iyi yine kendiniz tanırsınız. Mızıkayı sağ el ya da sol elle tutun diye önerilere de sık rastlamışımdır.Lakin bu doğru değildir. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde davranabilirsiniz. Bend tekniğine gelince ağız yapınızın bununla alakası sandığınız kadar önemli değildir. Bend yaparken sadece dili bükmek yetmez aynı zamanda mızıkanında açısını değiştirmeniz gerekir. Bu şekilde doğru sesleri alabilirsiniz ki en zor delik diatonik 10 delikli bir mızıkada 3. deliktir. 3.delikten tüm sesleri alabiliyorsanız diğerlerinde zorlamazsınız. Son olarak dudak bükme tekniği iyi ve rahat bir tekniktir.Pratiğinizi arttırırsanız her parçanın üstesinden gelebilirsiniz.

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Her ne kadar yeni başlayanları görece olarak daha kolay olan dudak büzme tekniğine teşvik etmek için yazılmış da olsa, dille kapamayı yanlış noktalardan eleştirdiği ve özellikle gereksiz ve yanlış diye tanımladığı için yanlış bir algı oluşturabileceğinden ben yazının içeriğine katılmıyorum.

1)Dille kapama her şeyden önce bir mızıka tekniğidir; en basit deyişle mızıkadaki olanaklarınızı arttırır, sadece dudak büzenlerin erişemediği sesleri almanızı sağlar.

2)Mızıkaya yeni başlayan birisi olarak dudaklarınızı mızıkaya çok yerleştirmeye bile çekinirken, dilinizi koymayı düşünmek elbette iyi bir fikir gibi gelmeyebilir. Ama enstrümanı çaldıkça, sevdikçe, artık iyi bir ton yakalamak için ağzınızla delikleri kavramak bir ihtiyaç haline gelince dilinizin mızıkanın yüzeyine değmesi de daha az yanlış gelecektir. Tükürük ve tahriş noktalarının sorun olduğunu da düşünmüyorum, Tuncay Korkmaz da normalde kullanmadığı bir teknik olduğu için "olabilir" diye tanımlamış zaten.

3)Hız kaybı ve overblow, overdraw noktasında işleri fazla zorlaştırması dille kapama(tongue block) nın dudak büzme(lip pursing) karşısındaki gerçek dezevantajlarıdır. Hız kaybı da söz konusu olan 16 lık notalarla mızıkanın delikleri arasında bir salınım yapılmak isteniyorsa olan bir durum. Modern blues da sıkça karşılaştığımız ve yerinde kullanıldığında kulağı adeta okşayan, mızıkanın başından sonuna kadar giden o hızlı salınımları dille kapamayla elde etmek gerçekten güç.

Ama bu yine de tongue block un sizi tamamen yavaşlattığı anlamına gelmiyor, armonikayı parçalarcasına kuvvetli ve hızlı çalan bir blues efsanesini aksini göstermek için yeterli;
https://www.youtube.com/watch?v=XTDpsOY2dX4

4)Dilin ritim tutma konusunda işlevsizleşmesi de tam olarak söz konusu değil, hatta blues müzik çalmak istiyorsanız akor ve dille kapamadan gelen tek ses arasında git gelle ritim tutmak(kısaca vamp yapmak) özellikle isteyeceğiniz ve daha rahat yapacağınız bir teknik. Amfilenince de oldukça lezzetli bir hale gelir;
https://www.youtube.com/watch?v=zpl10T-eSFc

Sesin tınısını değiştirmek ve bend yapmak konusunda da dili kullanmak işleri kolaylaştırsa da dili kullanmadan, belki biraz daha fazla uğraşarak, sesi ağzınızın arkasında hissederek daha yumuşak daha hüzünlü bendler elde edebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=jwB03WKv1d4

5) Belki ilk söylemem gereken şeydi ama örneklerden de anlaşıldığı üzere; blues çalabilmek için dille kapama yapmalısınız, eskilerin o lezzetli sesinin anlamanın çalabilmenin yolu bu çünkü. Hayranlıkla dinlediğimiz o blues devlerinin yolu.

Tongue block u (dille kapama) savunmak için ön plana çıkarırken, diğer yöntemden daha üstün tuttuğum anlaşılmasın, amacım kendimce değerinden bahsetmekti. İki tekniğinde kendilerine göre üstün noktaları var ve birini ötekisinin önüne koyup diğerinden kaçınmaktansa ikisini de sahiplenerek mızıka tekniğinizde yer edinmelerini sağlamak bence olması gereken.

tuncay
tuncay kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 19/04/2011

Selamlar..
Konu biraz genislemis.. Ne guzel..
Yabanci kaynakli videolara bakarsak, dil kapamacilar ve dudak buzuculerin atismalari bolca mevcut.. Bizim neymiz eksik:)

Yukaridaki ilaveye istinaden gozden kacirmamamiz gerekenler:

-Esas konunun "Tek delikten ses almak icin dille kapatmak zorunlulugu' olmadigina isaret edilmesi,

-ve yazinin basindaki "Yeni baslayanlar icin" seklindeki giris cumlesi.

Bu yazidaki ana gayemiz, mizika hakkinda henuz pek birsey bilmeyen, edindigi teorik bilgiler ile yolunu bulmaya calisan arkadaslarin , internette gezinirken cart diye karsilarina cikan bu dille kapama bilgisini tek delikten ses almak icin zorunlu ya da tek yontem zannedip cabalamalari yuzunden, bu magduriyetlerini onlemek icindir..

Yoksa ileri sevide bir mizikaciya yazilmis bir yazi degildir.. Ama yine de dil kapama tekniginin blues muziginde onemli ve cok guzel bir teknik oldugu yazimizda zaten mevcut..

Harp kardesimizin konuya diger acidan dikkat cekmesi guzel, ileride dil kapama teknigini de unutmamamiz icin onemli..

Tekrar belirtmek isterim ki, tek delikten ses almak icin boyle bir teknige kesinlikle ihtiyacimiz yoktur.. Bu bir tercih meselesidir.. Baska bir tekniktir.. Dudak ile tek deligi bulanlar, mizikada ilerleyenler, ne zaman merak salarlarsa zaten dil ile bahsettigimiz tavirlari uygulayabilirler, Hatta kimi arkadaslarimiz gibi, hic bir yerde yazmayan fantastik teknikleri de kesfedebilirler:)

romantik_hayalperest
romantik_hayalperest kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 04/07/2012

Merhabalar,ben dilimi yuvarlayarak tek delikten ses alıyorum. Diğer türlü dudağımı büzerek pek başarılı olduğum söylenemez. Yani yandaki delikleri dille kapamak değil de tek deliğe dilimi yuvarlayarak üfleme. Böyle bir açıklamaya gerek yoktu biliyorum :) Uyguladığım bu tekniği devam ettirmeli miyim yoksa dudak büzerek mi devam etmeliyim

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90