Sakın bu mızıkaları almayın !

2 posts / 0 new
Son gönderi
mustafacandan211
mustafacandan211 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 09/01/2016
Sakın bu mızıkaları almayın !

Çinden ucuza swan marka c mızıka almıştım. Güzel çalamadım sorun bende sanmıştım ama mızıkadaymış. Neyseki mızıkadan soğumadan bunu internette izlediğim videolardan anladım. Eğer sizde mızıka çalmaya yeni başlamayı düşünüyor iseniz ve ucuz bir mızıka arıyorsanız bu tarz ucuz ürünlere yönelebilirsiniz ama lütfen aldığınız şeye dikkat edin çünkü sizi mızıkadan soğutabibir. Youtube'da sevdiğim bir kanal var ne yazık ki ingilizce ama yinede mızıkaları çalarken kalite farkı çok bariz anlaşılıyor. Ucuz çin malı mızıkalar her yerinden hava kaçırıyor ve üfleğiniz delik ve diğer deliklerden de ses çıkıyor ki buda sesi çok kötü bozuyor. Ama kaliteli bir mızıkada hava kaçmaz ve sadece üflediğiniz delikten ses gelir. Eğer mızıka çalıyorken nefesiniz bitiyor ise mızıkanız hava kaçırdığından olabilir.

Kanalın adı jake knows harmonica. Dediğim video da bu https://www.youtube.com/watch?v=_hWkI31mZ_U
Bu kanalın diğer mızıka yorumlarına da bakabilirsiniz

cckcck
cckcck kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/10/2018

Bende bir altın bir de krom Choromatic Swan mızıka var ikisi de süper çalışıyor hohnerlerimle yarışır. Özellikle tavsiye ederim ucuz fakat çok sağlam ve kaliteli aletler. Hohnerin özel yapı Larry adlerim ve süper64x'im ve bir kaç tane daha Hohnerim de var mızıkadan anlamayan biri değilim. Eleştirinizi ciddiye alanlar ucuza kromatik mızıka alma olanağını elimine eder ve siz de mızıka kullanımının yaygınlaşmasını bilmeden veya istemeden engel olmuş oluyorsunuz.
Çalma esnasında net ses elde edebilmenin yollarından biri dil ile deliğe doğru üflemeye yön vermektir. Çalarken nefes alıp vermeyi biliyorsanız nefes bitmez. Ciğerinizdeki fazla havayı çalarken burundan verebilmeli . Bitince de re-fa-la gibi hava çekme deliklerinde burundan ek hava emebilmelisiniz. Bunları diyafram nefesi ile yaparsanız %50 nefesinizi daha iyi kullanabilirsiniz. Üfleme ve hava çekmeyi dille yönlendirmeye alışırsanız dil vurup akumpanya da yapabilirsiniz.

İşte size bir örnek:

https://www.youtube.com/watch?v=rfiqmlcAGys&feature=youtu.be

Bu parçalar kromatik olmayan ( Pompalı olmayan ) mızıkalarla çalınamaz çaldığını sananlar notaları dejenere edip asıl müziğe yakın kendi icatlarını çalmaya çalışıyorlar. Pompasız mızıkada diyez bemol notaları ( Piyanodaki siyah tuşlar ) yoktur bend yaparak falan bu sesler doğru ve anında çıkarılamaz. Frekans metre ile saatlerce denenmiştir. Bir do diyezi çıkardım sanarken bir başka nota çaldıktan sonra tekrardan deneyince olmuyor. Pompasız mızıka ile sadece düz parçalar çalınabilir. Güzel örneklerim var yakında eklerim.

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90