Mızıkaya başlıyorum, hangi mızıkayı almalıyım?

3 posts / 0 new
Son gönderi
johnnycashxx
johnnycashxx kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 04/02/2019
Mızıkaya başlıyorum, hangi mızıkayı almalıyım?

Merhaba arkadaşlar, çoğunlukla country, blues ve rock dinleyen bir kardeşinizim. ömrümde hiç mızıka çalmadım ama son zamanlarda çok istemeye başladım bir mızıka almayı. 2 yıldır akustik gitar çalıyorum ve gitarda da çoğunlukla country çalıyorum. Fiyat abartılı olmamakla beraber bir sınır belirleyemedim, bana önerileriniz neler?

Biraz araştırdım ve kromatik ile diatonik olarak ikiye ayrılıyormuş. Lakin ben ne olduğunu anlayamadım, anlatabilecek var mı?(Nota bilgim var)

Ayrıca bir sorum daha var, mızıkayı hayırlısıyla uğraşıp öğrenip çaldığım şarkılarda solo atmak ve introda çalmak için kullanmak istiyorum fakat Do mızıka alsam ve şarkıyı Do da söylemiyorsam ne yapacağım?

Saki3d
Saki3d kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2019

Merhaba,
bende mızıkaya yeni başlayacağım.

Profesyonel mızıkalar bütçemin çok üstünde ve mızıkaya devam edip etmeyeceğimi bilemediğim için banggood 'dan Easttop T008K mızıkayı aldım bugün, youtube'da profesyonel mızıka çalan biri bu mızıkanın pro mızıkalara yakın sesleri verebilen giriş seviyesi alınabilecek en bütçe dostu mızıka olarak baya met etmiş, daha önce ucuz bir kaç mızıka aldım notaların bir kısmından ses ya çok az ya çok kötü çıkıyordu, umarım bu mızıka iyi bir şeydir.

armonica
armonica kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/12/2018

Blues ve Country çalıyorsan diyatonik bir armonika alman gerekicektir. Kromatik ve Diyatonik armonika arasındaki temel fark dizi genişliğidir. Kromatikte 12 delik, diyatonikteyse 10 delik vardır ve isimlerinden anlayacağın gibi kromatikte 12 notayıda çalabilirken diyatonikte sadece 7 notayı çalabilirsin (bend tekniğini kullanmadan). Diyatonik mızıkada dizi dışındaki sesleri almak için bend yapman gerekicek ki blues ve country çalıcaksan bu şart. O yüzden kaliteli bi mızıka ile başlaman lazım yoksa bend yapman epey zor olur. Önerilen markalar bellidir zaten Hohner, suzuki, lee oskar, tombo vs vs ben hohner ve suzuki kullandım şimdiye kadar ikisi de profesyonel markalar cidden. Önericeğim modeller 150 lira üstü olucak çünkü euro ve dolar malum çok yükseldi. Hohner: Blues harp, marine band, special 20. Suzuki: Manji, Olive. Bu modeller başlangıç için çok ideal. Do mızıka olayına gelince. Başlangıç için do mızıka alman daha iyi olucaktır çünkü pes bi ton değil mızıka için onun dışında başlangıçta pratik yapman için tab bulman daha kolay olucaktır. Do mızıkada zaten şarkıyı do da söylemezsin blues çalacaksan 2. pozisyonda çalıcaksın ki buda Sol notası demek. Armonikadaki pozisyon olayı başlangıç için kafa karıştıran bi olay. Armonikaların en kötü yanıda sadece bi notaya hizmet etmeleri o yüzden birden fazla armonikaya ihtiyaç duyuyosun. Öncelikle bi do mızıka ile başla seversen ve ilerlemek istersen diğer notalarıda alırsın ilerde.

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90