Mızıkada solo atmak.

3 posts / 0 new
Son gönderi
emre1187
emre1187 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 01/07/2015
Mızıkada solo atmak.

Merhabalar. Arkadaşlar 3 haftalık mızıka çalıyorum. Bu sitede bulunan Türkçe şarkılardan bir çogunu çalabiliyorum. Ama mızıkada tablara baglı kalmak istemiyorum. İnternetteki videolarda insanlar doğaçlama tarzı çok güzel müzikleri yapabiliyor. Bu şekilde çalmak istiyorum bende bunun bir kalıbı var mı? Üfle çek çek üfle tarzı gitar gibi düşündüm biraz. Var ise yardımcı olurmusunuz? Bir diğer problemde bu tarz müzik çalarken muhtemelen bend shake tarzı inceliklere hakim değilim daha. İlk önce bunları mı öğrenmem gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Birde elinizde güncel şarkıların veya internette bulanamayan şarkı tabları varsada paylaşırmısınz. Çeşitlilik artmasında fayda var.

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Bence doğaçlama yapmanın en basit yolu, kendinize bir gam seçip o gamda salınımlar yapmaya başlamaktır. Bend yapamadığınızı düşünürsek de, mızıkanın 4-7 delikler arasındaki majör gamı elimizdeki tek şey.
Bir tane metronomdan yardım alıp istediğiniz bir ritmi ayarladıktan sonra, önce tek notayla başlayıp yavaş yavaş ritme alışarak diğer notaları da işin içine katarak çalmaya çalışın. Biraz bunu yapmakta ısrar ettikten sonra yavaş yavaş işin içine girmeye başlarsınız.

Bu arada tablara bakmayı bırakmanız lazım, biliyorum en başta bir şeyler çalabildiğimizi hissetmek için tablar faydalı oluyor ama zamanla tembelliğe alışıyoruz. Çalmak istediğiniz bir parçayı açıp mızıkayla aynısı olmasa bile ona benzer bir şeyi kendiniz çıkarmaya çalışmak eminim size daha çok zevk vericektir.

Doğaçlamayla ilgili şu videolara da bakabilirsiniz,
https://www.youtube.com/results?search_query=learn+improvising+in+harmonica

emre1187
emre1187 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 01/07/2015

Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için videolara bakacağım. Anlamamda biraz problem yaşayacak gibiyim ama bakalım zamanla ilerleyeceğim. Teşekkürler...

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90