Mızıkada Notalara Nasıl Bend Yapılır?

Fena bir video değil. İngilizce bilmeseniz bile izlemenizde fayda var. Sadece çıkan sesleri dinleyerek bile bend hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. 10 dakikanızı ayırın bu videoya ;)

Yorumlar

mızıkaufuk
mızıkaufuk kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 05/07/2012

bendin mantıgı ne acaba nasıl yapmalı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Nefesinizi bir noktaya odaklayarak çekmeli ya da üflemelisiniz. Yoğun bir hava akımı olmalı yani. Hortumdan çıkan suyu düşünün. Parmağınızla birazını kapattığınızda suyun çıkışı değişir ya, siz de bunu dudaklarınızla mızıkaya uygulayarak havanın çıkışını değiştirmelisiniz.

musti
musti kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 04/02/2013

Kesinlikle çok yararlı oldu bu video bana ama bendleri o kadar uzatamıyorum . Keşke bi arkadaşımızda bu kadar iyi anlatan bi video hazırlasa inanın bize çok faydası olur . Merakla bekliyoruz =)

MourningHarper
MourningHarper kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 16/08/2012

Bend, notalar arasındaki yarım tonları kullanmak için yapılır. Öncelikle 1'den 6'ya kadar olan delikler( 5. delik dışında) içine çekerken; 8'den 10'a kadar ise üflerken bend yapılabilir.(10. delik bend edilmesi zor bir deliktir.)

Bunlardan sonra,delikleri nasıl bend edeceğimizi kısaca anlatalım.(forumda bir arkadaş hecelerle açıklamıştı,gayet güzeldi, sayfa linkini bulduğumda paylaşacağım.şimdilik benim öğrendiğim yönetemi anlatayım.)

Öncelikle 1'den 6'ya kadar içine çekerek bend yapmak için mızıka bir parmak havaya kaldırılır ve ardından cow(veya qov, kov diye okunur.) denilirek hava içe çekilir. >>Neden cow demek önerilir? çünkü "q" "k" 'den daha baskılıdır-ağzımız daha az aralanarak çekilen hava basıncı artırılır.)<<

Sıra 8,9,10. deliklere geldiğinde ise bu sefer mızıka bir parmak eğilerek, qü(kü) diyecek şekilde deliğe üflenir.

Bir ara(yeni mızıkamı aldığımda) videoyla sesleri fonetik olarak anlatabilirim.

Kolay gelsin. :)

orhankemall1984
orhankemall1984 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 26/08/2015

merhaba
mourning harper yorumların için teşekkürler

5.delik o zaman bend yapılmıyor ne üflenerek ne çekilerek ??

yabancı kaynalarda bend yapma video var ama gönül isterdiki türkçe anlatım detaylı bir video olsaydı söyle uzun uzun anlatımlı ?

site gerçekten çok ıyı ama video az olmus ve harmonika çalmaya başlayan ınsanlara sırayla adım adım yönlendırme vıdeoları olsa harıka olur gerçekten ....

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Merhabalar,
Bend tekniği uygulayabilmenin bize kazandırdığı, harmonikadaki bir deliğin üflerken ve çekerken verdiği ses perdeleri arasında gidip gelebilme olanağıdır. Bunu da başlangıç notasının perdesini(frekansını) düşürerek, kalınlaştırarak yapıyoruz. Yani inceden kalına gitme durumumuz var.

Alttaki linkten ya da mızıka nota dağılımı veren herhangi bir resimden bakarsanız, ilk altı delikte mızıkada çekerken ince notayı elde ederken, sonraki deliklerde üflerken elde ediyoruz. İnceden kalına; ilk altı delikte bend bizi üflediğimiz notaya yaklaştırırken son dört delikte çektiğimiz notaya yaklaştırdı.
İnceden kalına gidip sesin perdesiyle oynarken, eğer yolumuzun üzerinde 12 temel yarım sesten(notadan) birisi varsa kas hafızamıza zamanla bu frekansları kazandırarak başka notaları da enstrümanımıza kazandırmamız mümkün.

http://www.harmonica.com/blog/wp-content/uploads/2010/12/C.png

Mesela yukarıdaki örnekten bir C(do) mızıkaya bakarsak, üçüncü delikte üflerken G(sol) çekerken B(si) notasını elde ediyoruz.

Yarım sesleri hatırladığımızda; A Bb B C C# D Eb E F F# G Ab | A Bb B

B den G ye perdeyi kalınlaştırırken, yolumuzun üzerinde sırasıyla Bb, A ve Ab yarım sesleri var.

Beşinci delikle ilgili durum, çektiğimiz ve üflediğimizde aldığımız notaların arasında zaten yarım ses fark olması. Mesela, C mızıka için E(mi) ve F(fa).
Bend hala uygulayabiliyoruz ama çeyrek sese kadar hissedilebiliyor, nota elde edemesek de müzikal ifademizi süslemek için kullanabiliriz.

Bendi tam anlamıyla öğrenebilmek, tekrar tekrar denemekle o bahsettiğimiz yarım sesleri deney yapa yapa kas hafızanıza kazandırmakla mümkün. Kısaca başkasının size öğretebileceği değil kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir teknik. Alacağınız tavsiyeler nereden başlamanız gerektiği konusunda yardımcı olacak sadece.

Bu yüzden hemen öğrenmeyi beklemeyin, düzenli çalsanız bile tüm bendleri yerleştirmek en azından bir senenizi alır. Mesela ben iki seneden uzun zamandır enstrümanla ilgilenmeme rağmen, bend kontrollerinde hala sıkıntı yaşıyorum. Tuner açıp nerede olduğumu kontrol ede ede çalışmam gerekiyor :)

orhankemall1984
orhankemall1984 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 26/08/2015

merhaba harp bilgilendirme için çok teşekkürler

bende yeni başlayan arkadaslardamın her gun 3 saat çalışıyorum

internetten yabancı videoları izliyorum ve ilk adım mızıka metodu , mızıka metodu kitaplarınıda aldım ....

diğer bir sorum ise bend yapmayı ve notaları öğrendikten sonra internette tabları verılen parçalaramı çalışmak lazım ??
yoksa blues tarzı müzikler açıp kendimize göre eşlikmi etmemiz gerekiyor ???

bundan sonraki adım ne olacak acaba ???

cevabınız için şimdiden teşekkürler ...

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Merhabalar,
Bu aslında tamamen size kalmış bir şey. Ama bend çalışırken, parça öğrenmenizde bir sıkıntı yok. Bendsiz ya da öğrendiğiniz bendleri içeren parçalar mızıka öğreniminizi daha eğlenceli hale getirecektir.

Blues müzik seviyorsanız ve blues konusunda ilerlemek istiyorsanız, David Barrett'in sitesi benim şu ana kadar gördüğüm en düzenli derslere sahip. Eğer hohner marka bir mızıka aldıysanız, sitenin hohnerle olan anlaşması sayesinde 1 ay ücretsiz kullanma şansınız da var. Reklam gibi oldu biraz ama blues mızıka konusunda ciddiyseniz ve ingilizce ders izleme konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız bu siteye şans verebilirsiniz.
http://www.bluesharmonica.com/home

orhankemall1984
orhankemall1984 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 26/08/2015

merhaba harp
bilgilendirme için teşekkürler

yazdığın siteyi inceledim videolar çok güzel ; blues seviyorum ve ilgiliyim : hohner marine band marka mızıka aldım (C) ama 1 ay ücretsiz hakkım varsa nasıl alacam bulamadım acıkcası ???

ingilizce derstede sıkıntı yok anlayabiliyorum ama daha çok ekmek yemek lazım açıkçası :))))

eğer 1 ay ücretsiz nasıl faydalanacağımı biliyorsan yardımcı olursan sevinirim teşekkürler ...

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Merhabalar,
Ücretsiz hakkı alıp siteye kaydolabilmek için, bir süre form doldurmamız gerekiyor :)

Öncelikle aktivasyon kodu için bu sayfayı doldurup mail adresinize kodun gelmesini beklemeniz lazım.
http://us.playhohner.com/instruments/harmonica/harmonica-education/onlin...

Daha sonrasında da gelen kodla şuradan siteye gidip deneme süreniz için kayıt oluyorsunuz.
http://www.bluesharmonica.com/hohner

orhankemall1984
orhankemall1984 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 26/08/2015

merhaba harp
öncelikle yardımın için çok ama çok tesekkurler

dediğin şekilde siteden 1 aylık ucretsız hediye hakkımı aldım ve kullanıyorum

site cok detaylı ve cok fazla vıdeo var ınanılmaz kaynaklar var acıkcası sadece blues degıl hersey var herkese tavsıye ederım

dersler ingilizce , alt yazı yok ve en guzelıde david barret sıfırdan yanına öğrencilerini alıyor ve tum egıtım asamalarını tek tek videoya kaydetmıs

türkiyede mızıka konusunda açıkçası david barretin sitesini takıp ettıkten sonra MALESEFFFF yeterli hiçbir kaynak ve bilgi olduğuna inanmıyorum...

KEŞKE BİZİM İNSANLARIMIZDA TÜRKÇE BÖYLE BİR SİTE KURSAYDI VE EMEK VERSEYDİ : BİZDE ÜYE OLSAYDIK...

TEŞEKKÜRLER

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Ne yazık ki Türkçe böyle bir içerik olsa, bir kişi siteye parasını vererek üye olur, ondan sonra tüm videolar bir şekilde warez içerikli sitelerde paylaşılır hale gelirdi. Yoksa böyle bir altyapıyı kurmak, eğitim içeriğini hazırlamak bir şekilde mümkün, ama internette eriştiği içeriğe para vermeye çok alışkın bir toplumumuz yok. Kısacası, emeğin karşılığının alınamayacağı düşünüldüğü için böyle şeyler yapılmıyor genelde.

orhankemall1984
orhankemall1984 kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 26/08/2015

evet kesınlıkle haklısın ...

yinede yardımın için saol yalnız anladığım konu şu oldu mızıka çalmak gerçekten kolay degıl ve uzun zaman ısteyen bır surec....

ACELE ETMEMEK GEREKİYOR :)

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90