Mızıka Temizliği Konusu

5 posts / 0 new
Son gönderi
mızıkaasıgı
mızıkaasıgı kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 03/07/2014
Mızıka Temizliği Konusu

Hohner Blues Band'im vardı.Bir süre çaldıktan sonra 5. deliğe üfleyince boğuk bir ses almaya başladım.Temizlikten kaynaklı bir sorun olacağını düşünürek internetten de 1-2 video izleyip içini açıp temizledim. Daha sonra birleştirdim. Delikleri kontrol ediyorum bu seferde 5. deliği çekince sanki 5. deliğe üflüyormuş gibi (fa yerine mi) ses alıyordum.Yine açıp alttaki plakayla (reed plate=> http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gaita_palhetas.jpg)oynadım bü seferde hiç ses gelmemeye başladı. Enson yine aynı şeyi yaptım şuan 5. deliği çekince 4. deliği çekiyormuşum gibi (fa yerine re) ses alıyorum ama artık 5'e üfleyince ses düzgün geliyor.

Okumaya üşenen arkadaşlar için özet:Mızıka temizlemeye bilmiyorsanız heveslenip mızıkanın içini açıp oynamayın ya da oynuyorsanız bozulmasını göze alacaksınız.

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Kötü de olsa tecrübe olmuş :)

MourningHarper
MourningHarper kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 16/08/2012

Mızıkayı içini açarak, ilk temizlikte bozmak kolay değil.( yani yaptığınız hata genelde düzeltilebilir.) Fakat yaptığınız hata reed'lerde küçük de olsa bir kırığa sebep olduysa veya katlanma oluştuysa sırayla 3 kez açtıktan sonra(takriben 1-1,5 yıl- 3 ay aralıklarla varsayıyorum) paslanmayla beraber yeni bir mızıka ihtiyacı doğurabilir.

mızıkaasıgı
mızıkaasıgı kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 03/07/2014

Geçen içini açıyım bi bakıyım dedim. Reedin 5 delige gelen yerine bi bakiyim dedim zor duruyor yerinde ellediğim gibi yere düştü. 1-2 defa da yere düşürmüştüm mızıkayı o yüzden de biraz zarar görmüş olabilir.( teselli mod:on) Zaten alırken de bluesband alıyım biraz uğraşır seversem special 20 alırım diyordum.(teselli mod:off)

MourningHarper
MourningHarper kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 16/08/2012

geçmiş olsun. special 20'yi övüyorlar, bend yapabilme kolaylığından, alırsan fikirlerini paylaş. ama bend yapabiliyorsan aşırı fazla bend de bazı mızıkalarda ton kaymasına yol açabilir.

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90