mızıka tamiri

10 posts / 0 new
Son gönderi
Enes Davut Bolat
Enes Davut Bolat kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 21/03/2015
mızıka tamiri

ben mızıkaya yaklaşık 4 ay önce hohner special 20 c ile başladım.ve mızıka temizliği yaparken içindeki 2 vidayı kaybettim sonra 9 ve 10. deliklerdeki çubuklara zarar verdim.diğer deliklerde de biraz sorun var galiba(1 ve 2. delik özellikle).tabi bende de sorun var, sesleri pek iyi çıkaramıyorum bazen(bend yapamama, vibrado,ritim duygusu,müzik kulağı vs gibi nedenler).ama tam tek delikten ses verme ve biraz biraz vibrato ve bendleri anlamaya başlamışken(yapabiliyorken demiyorum) böle bi şeyin olması kötü oldu.kartonla telleri düzeltme metodu varmış.o konu hakkında bilginiz varsa yardım ederseniz sevinirim ya da sesleri düzeltmek için bilidğiniz başka bi metod varsa da olabilir.bi de yakın bi zaman da samsuna gidecem orda bu işlerden anlayan bilidğiniz bir yer varmı?(ben çorum da yaşıyorum)
Şimdiden teşekkürler

Bagimsizguc
Bagimsizguc kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 13/11/2012

Merhaba, Türkiye'de mızıka kursları dahi çok yetersizken mızıka tamiri yapan usta bulman çok zor. İstanbul'da bir iki yer var tamir eden. İçindeki o metal parçalarına reed denir. Bir reedin değişimi 20 TL falan olması lazım. Yani orta hâlli bir mızıkanın çeyrek fiyatı kadar. Samsun'da veya Çorum'da bir tamirci bulabileceğini zannetmiyorum. Yine de bir müzik markete gidip sorabilirsin. Ve reedlere zarar vermişsen kendin tamir etmen çok zordur.

Enes Davut Bolat
Enes Davut Bolat kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 21/03/2015

öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.sizin reed dediğiniz şeylerin düzeltilmesi için ince bi kartonla yapılan bi şey varmış.bu konuda bi biliginz varmı acaba?benim duyduğum kadarıyla plaklardaki reedlerin hepsinin arasına kartonu sokuyormuşuz sonra kartonu çektiğimizdede bütün reedler olması gereken hizasını alyormuş.dğer reedlerin bozulma ihtimali de var galiba, o yüzden emin olmak istiyorum.

harp
harp kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 12/02/2014

Merhabalar, kağıtla reed düzeltme işine girmenizi tavsiye etmem. Mızıkayı gözden çıkarmadığınız sürece içini açıp reed ayarlamak riskli bir iştir, 9. ve 10. deliklerle başlangıçta işiniz olmaz eksikliğini çok hissedeceğinizi sanmıyorum. 1. ve 2. deliklerde ki sorunda söylediğiniz gibi mızıkadan ziyade sizin daha o deliklere alışamamanızdan kaynaklanıyor.( ilk anda sizi mızıkayı temizlemeye iten de bu deliklerde sorun olduğunu düşünmenizdi belki de, aynı şeyi yapıp bir mızıka bozduğum için biliyorum:) )
İşin özü hocam çok pratik yapıp mızıkadan temiz notalar almayı başarmanız lazım ki deliklerde bir sıkıntı olduğu zaman kulağınız onu ayırt edebilsin, yinede 9 ve 10 da şansımı denemek istiyorum derseniz de mızıkayı açıp reedleri esnetmenize yardım etmesi açısından şu videoya bakabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=fkqmXP9IVyg

Bagimsizguc
Bagimsizguc kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 13/11/2012

Karton değil de ince bir kâğıtla yapabilenler var. Bu şekilde reedlerin temizliği de yapılır. Ama ayarlarını bozabilirsin. Benim mızıkam Hohner Marine Band, vidalı değil de çivili benimki. Ondan dolayı içini açma gibi bir şansım yok. Ve 3 yıl oldu, hiçbir problemi yok. Sen bence daha fazla kurcalama mızıkanı. Bendometer programını indir, böylece deliklerde sorun olup olmadığını test edebilirsin.

Mertcan
Mertcan kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 11/03/2015

@Bagimsizguc aynı mızıkayı kullanıyorum ve dediğin gibi sorun çıkartmadı gayetde güzel bir alet. Yalnız ilk aldığım hali kadar rahat üflenmiyor, zorlanıyorum. Sesde farklılık yok ama üflemesi zor oluyor bunu temizlemenin bir yolu yokmu. Bende çivili olduğu için kurcalamak istemedim senin bilgin varmı acaba?

Enes Davut Bolat
Enes Davut Bolat kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 21/03/2015

merhaba arkadaşlar yine ben:)
kağıtla reed düzeltmeyi yaptım.
Sonuç:bu sefer mızıkayı neredeyse tamamen bozdum...
bu yöntemi uygulamayı düşünen arkadaşlar, çok riskli olduğunu unutmasın ve eğer ilk defa yapacaklarsa gözden çıkardıkları bir mızıkaya bu işlemi uygulamayı denesinler.
şimdi yeni bir mızıka alacağım. acaba master work mızıkalarıyla ilgili bir bilginiz var mı? en azından beş altı ay idare etsem yeter bana.tabi bi de temiz ses vermesi de çom önemli
Not:bundan önceki ve ilk mızıkam hohner special 20 c idi.

Bagimsizguc
Bagimsizguc kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 13/11/2012

@Mertcan Her çalışından sonra böyle ters çevirip hafifçe dizine vur. Böylece sıvılar iç kısımda kalıp kurumamış olur. Benimkinde de aynı sıkıntı oluyodu, ama bu normal bir şey.

Su bardağına ne çok sıcak, ne de çok soğuk su koy. İçine de bezelye tanesi boyutunda sıvı sabun damlat. Sonra sabunun suya karışması için kaşıkla biraz karıştır, ardından mızıkanı bardağın içine koy ve 10 - 15 d.k kadar beklet.
Beklettikten sonra ılık suyun altında yıkayıp arındarabilirsin. Su kalıntılarını dizine vurarak giderdikten sonra bir bezle sil ve peçeteye sarıp az Güneş gören bir yere koy. 2 - 3 saat beklet iyice kurusun. Ben 3 - 4 ayda bir (çalma yoğunluğuna göre değişebilir.) bu yöntemi uyguluyorum.

Temizledikten sonra göreceksin reedler açılacak ve o sıcak sese yine kavuşacaksın. :)

Bu arada yemek tarifi gibi anlattım. Kolay gelsin. :)

Mertcan
Mertcan kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 11/03/2015

@Bagimsizguc Çok teşekkür ederim biraz geç gördüm ama hemen şimdi uygulicam :)

Bagimsizguc
Bagimsizguc kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 13/11/2012

@Enes Uyarmıştık seni, geçmiş olsun. :)) Neyse bozulan mızıkanı vitrine koy, dekor olsun. :)

Söylediğin marka mızıkayı ilk defa duydum. 1. kural şu; kalitesiz mızıka sizi mızıkadan soğutur. Ve hevesinizi çalarak mızıkayı terk etmene sebep olabilir. Onun için orta hâlli Hohner, Tombo ya da Suzuki marka bir mızıka al bana kalırsa...

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90