mızıka öneresi

4 posts / 0 new
Son gönderi
alptugerol
alptugerol kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 23/06/2015
mızıka öneresi

Daha önce hiç müzik aleti deneyimim olmadı.Artık mızıka çalmak istiyorum.Bana önerebileceğiniz bir mızıka türleri nelerdir ?blues, rock tarzı şarkılar çalmayı düşünüyorum(daha doğrusu çalmaya çalışacağım).Lütfen fiyatı 70 lirayı geçmesin.şimdiden teşekkürler.

Zülfikar Sönmez
Zülfikar Sönmez kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 19/06/2015

70 lira verebiliyorsan 90 lira ver daha iyi bişi al bence. arada 20 tl fark var fazla bişi değil. Ben yeni Hohner Pro Harp Ms aldım çokta memnunum tercih ederim.

üflerbisküvi
üflerbisküvi kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 15/06/2015

kardeşim bir liste var mızıkaplatformu.com da mızıka türleri ile ilgili bir şey var peşinden de küçük bir başlangıç mızıkaları listesi vermişler.
ben de yeni başladım sayılır (bu senenin başları)hohner special 20 c idi ve ben baya bir bozdum onu. şimdi hohner marina band alacam.
her neyse, yazıyı buraya linkiyle beraber yapıştırıyorum.
Not:mızıka fiyatlarında hata olabilir.

turkiyemizikaplatformu.com/makale/mizika-temel-bilgiler-i

Mızıka Temel Bilgiler - I

Tayfun Sözer tarafından Cu, 03/21/2014 - 23:06 tarihinde gönderildi

Mızıkalar çoğunlukla metal (plastik ve ağaç da olabiliyor) bir kapakla korunan ,Tarak dediğimiz ana gövde üzerine (Taraklar ahşap.plastik cam yada metal de olabiliyor),kapakların altında iki taraftan tutturulmuş Reed Plate denilen metal alaşım plakalar üzerindeki boşluklarda , reed lerin hava ile (nefes) titreşmesi sonucu ses veren enstrümanlardır .

MIZIKA TÜRLERİ

Mızıkalar amaçlarına ve yatkın oldukları müzik türlerine göre çeşitlenmişlerdir.

Diyatonik(Diatonic) mızıkalar çoğunlukla tek sıra 10 delikli (12-14 olanları da var) olup öncelikle Blues , Rock , Country ve Western müzik için uygundurlar.Jazz,Folk, Pop ve diğer türler için de kullanılabilirler.

Kromatik Mızıkalar.

Yan tarafındaki mini pompayı ittiğinizde igili notayı yarım ses inceltebileceğiniz bu mızıkalar , 10 - 16 arasında deliğe ve delik sayısına göre 40-64 notaya sahip olabilmektedirler.Klasik Batı Müziği, Jazz ,Türk sanat ve Halk müziği için öncelikle uygundurlar.

Tremolo mızıkalar

16-24 Çift sıra delikli olabilen bu mızıkalar ile Blues Akordu gerektirmeyen bir çok pop ve folk parçası çalınabilir.

Orkestral Mızıkalar

BASS Mızıkalar geniş taraklı ,üst üste iki mızıka görünümlü (üst diyez bemol,alt ana sesler olmak üzere) Bas eşlik amaçlı mızıkalardır.Üç pes oktav sese sahiptirler .Sadece üfleyerek çalınırlar,çekerken ses vermezler.

CHORD Mızıkalar,Üzerlerinde akor dizilimleri olan ,uzun görünümlü Akor eşliği amaçlı mızıkalardır.

MIZIKADA TON (ANAHTAR)

Mızıkalar Transpoze yeteneği sınırlı enstrümanlar olduğundan ,Özellikle Diyatonik mızıkalar için 7 ana ses ve 5 yarım ses için 12 ton mızıka yapılmıştır,sadece Armonik minörlerle bu sayı iki katına çıkar.

HANGİ TÜR VE TON DA MIZIKA İLE BAŞLAMALIYIM ?

Eğer size bire bir öğreticek kimse yoksa en uygun olan Diyatonik (C) do majör mızıka ile başlamaktır.Diyatonikler için çok sayıda Eğitim Videosu,Mızıka metodu ve Tablar bulabilirsiniz.Ton-Anahtar olarak Başlangıç olarak (C) Do majör öneririm.Standart mızıkalar içinde orta kalınlıkta bir ses e sahiptir.Eğitim video ve Metodlarda en çok bu tonla anlatımlar vardır.Ayrıca Do majör mızıkası olmayan mızıkacı yok gibidir ve Jamming lerde katılımınız daha kolay olur.

HANGİ MIZIKAYI TERCİH ETMELİYİM VE NEREDEN ALABİLİRİM ?

Eğer ben Blues çalıcam bend - Over yapıcam diyorsanız .No name veya markalı ama ucuz mızıkalardan uzak durunuz.

Yeni başlıyan arkadaşlar için seçimde önemli olan noktalar şunlardır.Güzel bir sound,hava kaçırmama,bend ve diğer tekniklerin kolay uygulanabilmesi,mızıkanın sorunsuz ve kolay açılıp kapanması(sökülüp takılması) , temizliğinin kolay olması .

Başlangıç için ; Plastik gövdeli Şişme yapmayan , temizlik ve bakımı kolay, vidalı kapaklı modelleri öneriyorum.

Türkiyede kolay ve çokça bulunan Hohner ve bir kaç giriş modeli olan Suzukinin Türkiye İthalatcısı Do-Re Müzik firmasıdır.Mağaza ya da internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Geniş bir Minör mızıka parkına da sahip olan Tombo Lee Oscar mızıkaları ise Senkop Müzikten temin edebilirsiniz.

Yeni başlıyan arkadaşlara aşağıdaki sıra ile hangisinin (C) do majörü varsa almalarını öneririm .
•Hohner Big River Harp 50-55 TL ( Do-Re Müzik)
•Special 20 65-70 TL ( Do-Re Müzik)
•Golden Melody 75-80 TL ( Do-Re Müzik)
•Tombo-Lee Oscar 70-75 TL (SENKOP Müzik Tünel)
•Tombo-FolkBlues 75-80 Tl (SENKOP Müzik Tünel)
•Marine Band Classic 75-80 TL (Do-Re Müzik)
•Blues Harp 75-80 TL (Do-re Müzik)
•Marine Band DELÜX 100-105 TL ( Do-Re Müzik)
•Tombo Lee Oscar (Tüm Minör Anahtarlar) 70-75 TL (Senkop Müzik Tünel)

savklis
savklis kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 19/10/2016

Farklı yerlerde araştırma yaptım ve "Hohner Special 20 Classic C-Major" almaya karar verdim insanları doyurucu bir bilgi bulmak ve vermek zor mızıka konusunda eğer ilk defa mızıka çalmaya başlayacaksanız en doğru seçimin Hohner Special 20 Classic C-Major olduğunu düşünüyorum çünkü hemen hemen herkes bu konuda hemfikir gibi http://mizika.net/' i de okurken "TOMBO C Lee Oskar " önerildiğini gördüm genel olarak mızıka konusunda HOHNER ün yaptığı için Hohner tercih ettim eğer hangi mızıkayı almalıyım diye düşünüyorsanız ve araştırma yapıyorsanız araştırmayı bırakın ve bu iki mızıkadan birini alın derim. Farklı bir mızıkayı tercih ederseniz öğrenmeniz çok zorlaşır çünkü uygun ve yeterli kaynak bulamayacaksınız öğrenemeyince de kısa sürede sıkılırsınız.

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
75%
Hayır
25%
Toplam oy: 89