Mızıka çalmayı öğrenmek isteyenlere tavsiye

5 posts / 0 new
Son gönderi
cckcck
cckcck kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/10/2018
Mızıka çalmayı öğrenmek isteyenlere tavsiye

Yıllarca kenarda duran Hohnerin özel yapı Larry Adler mızıkamla 3-4 düz parça çalabilmiştim.

Daha sonra sırasıyla akordeon, piyano, saksafon ve trompete merak sardım. Trompet için sevgili hocam Metin Mert Keşkek'ten ders aldım. ( kendisi senfoni orkestrasında trompetçi ve konservatuarda Hoca'dır.)

Biraz nota okumayı öğrendikten sonra bir gün mızıkam aklıma geldi kendi kendime ulan dedim bu da enstrüman değil mi benim çalanlardan ne eksiğim var şu aletin nota yerlerini internetten bir araştırayım. 12 delikli kromatik mızıkanın nota yerlerini internetten indirdim ve önüme koydum. Daha sonra önüme bir kaç tane şarkı notası aldım. şarkıları parça parça ve yavaş yavaş nota yerlerine dikkat ederek çalmaya çalıştım, gösterdiğim başarıya kendim bile inanamadım. Oluyordu tek sorun çaldığım parçaları kesintisiz ve sürekli bir akışla çalmaya kalmıştı. Yaptığım işten o kadar keyif aldım ki sabaha kadar hiç durmadan Zeki Müren'in "Gözlerinin içine başka hayal girmesin " şarkısını kesintisiz çalmaya çalıştım sabahın saat 06 sında başarmıştım. Arkası çok kolay geldi.

Benim şahsi kanım pompası olmayan mızıkalarla sadece düz ( diyez ve bemolü olmayan Yani piyano'daki siyah tuşların notalarında yer almadığı parçaların çalınabileceğidir. ) Blues çalmayı falan ben şahsi fikrim olarak müzik olarak kabul etmiyorum olsa olsa ritim olur veya şarkıların dejenarasyonu olur.

Mızıka çalmak isteyen genç arkadaşlarım pompalı mızıka edinip ona vakit harcamalıdır. Yukarıda belittiğim taktiği ısrarla uygularsanız kıs zamanda nihavet longa, gel eydenizin nazlı kızı, şeyhşamil gibi parçaları bile çalabilirsiniz.

Sizlere bir kopya daha vereyim internette nerede ise her şeyin notası var bu notaları indirip başka bir kağıda do-re-mi şeklinde yazarsanız ve yanına sözlerini de yazarsanız mızıkanın nota formatını önünüze koyup her şeyi kısım kısım çalabilir ve sonradan birleştirerek bu işi becerebilirsiniz. Notayı bu şekilde yazmanın eksikliği notaların süresi ve durulacak yerlerin belirlenmemiş olmasıdır. Bunu da müziğini bildiğiniz parçaları çalarak giderebilir kalın noraları bod ince noraları yanına 2 yazarak ayırt edebilirsiniz.

Dille nefesi deliğe temiz bir şekilde yollamak dille ritim tutma alışkanlığını da zamanla kazanabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki trompetteki 3 tuşa 48 adet notayı çıkarabiliyorsunuz. Üstelik mızıkada dudakla sesi üretmek gibi bir sorununuz da yok mızkada doğru yere üfler veya çekerseniz doğru nota hatasız çıkıyor üstelik dil vurarak da akumpanya ve ritim ekleyebiliyorsunuz. Ben 250 civarında parça çalabiliyorum. Kısa zamanda gördüm ki piyanoda çalabildiğim her parça mızıkada çalınabiliyor . Siz de yapabilirsiniz.

işte size hazırlıksız yapılmış bir kayıt ve 2 parça.

https://www.youtube.com/watch?v=rfiqmlcAGys&feature=youtu.be

Size bilindik bir şarkının notalarını da kopya olarak vereyim kolay değil ama yapılamaz da değil deneyin yapacaksınız.

137- ufacık tefeciktin sevgilim sen de bir başkalık vardı

Re-sol-re-re-#re-re-#re-re-re ufacık tefeciktin
Re-#fa-la-sol-la-#la yemyeşil yemyeşil
La-sol-fa-#re-re gözlerin vardı

Re-re-sol-fa la-sol-fa-#re-re-do aşkı inkar edişinde bile
La-#la-do-re-sol-la-#la-do bir güzellik bir zerafet
sol-la-#la-re- la-#la-sol bir incelik vardı.

Re-sol-re-re-#re-re-#re-re-re ufacık tefeciktin
#re-do-la re-#la-sol sevgilim sende bir
#la-La-re-la-#la-sol başkalık vardı

Sol-#la-re-#re-fa-re bir bahar günüydü
Re-#re-#re-#re-#re-sol bıraktın ellerimi
La-la-sol-#fa-sol-#re-re bıraktın ellerimi
Fa-sol-sol-sol-sol-sol dedin ki artık
sol-fa-sol-fa fa-mi-fa-#re elveda elveda
re-#re-fa-sol-la-fa-sol-#re-re elveda sevgili sana elveda

re-#re-sol-fa sebep dedim
fa-sol-#re-do gülümsedin
la-#la-do-re-#re-re dedin ki aşkından
do-#la-la-sol-#fa-la-sol daha güzel hasretin

Sol-la-#la-la-#la-sol-#la ne zaman bahar gelse
La-#la-la-sol-#fa-sol-la sen gelirsin aklıma
La-#la-#la-la-#la-do-re yeşil gözlerin gelir
Re-do-si-la-#sol-mi-la aşkı inkarın gelir.

Re-sol-re-re-#re-re-#re-re-re ufacık tefeciktin
Do-re-#re-do-la #la-do-re-#la-sol sende bir sende bir
#La-la-re-la-#la-sol başkalık vardı

138- İzmirlim

Mi-mi-mi-fa-mi-re-fa-mi-re-fa-mi
Re-re-re-mi-re-do-mi-re-do-mi-re
Do-si-do-re-do-si-la-#la-sol-la-si-do-re-mi
La-mi-fa-re-do-si-la

La-si-do-re-do-re-mi şu güzeller güzeli
mi-la-sol-fa-mi-re do-re-mi yar gibi geldi bana
mi-la-sol-fa-mi-re do-re-mi gözlerinde bir mana
la-mi-fa-re-do-si-la var gibi geldi bana

si-mi-re-do-si-la-sol-#fa-sol-si bir münasip zamanda
re-do-si-la-#la-la-fa-mi mesela saat onda
mi-la-sol-fa-mi-re-do-si-do-mi buluşalım kordonda
mi-si-do-la-sol-#fa-fa-mi der gibi geldi bana

mızıka çalabilmenin en kestirme yolu bana göre bir pompalı mızıka alıp yukarıda yazdıklarımı denemenizdir. Bir hatırlatma yapayım mızkayı ltf fazla üfleyip yüksek ses çıkartmaya çalışmayın. Mızıka sesinin yüksek çıkması gereken yerlerde mikrofon kullanın reedleri veya plastik sibopları deforme etmeyin. Youtube'da var mızkanızı söüp rayları temizleyip parlatmasını özel nefesli saz yağı ile de arasıra yağlamayı veya pasta cila ile parlatıp pompanın kayma özelliğinin kaybomamasını da sağlamalısınız.

Kolay gelsin.

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Emeğinize sağlık, yeni başlayanları şevklendiren bir içerik.

Edebiyatçı
Edebiyatçı kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 20/10/2018

Cihangir bey gerçekten şevklendirdiniz. Videonuzu izledim. Fevkalade.

cckcck
cckcck kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/10/2018

Sn Blues ve Sn Edebiyatçı nickli arkadaşlarım teveccüh göstermişler. Ben aslında mızıka çalma konusunda hiç iddialı değilim. Sadece mızıka ile bir parçayı doğru çalabilmek için kendi izlediğim yolu özetlemeye çalıştım. Övgüleriniz için teşekkür ederim. Biraz çalışıp övgülerinize layık olmak için bir kaç tane daha parçayı Youtube'a yükleyip linklerini bildireceğim.

Geçtiğimiz günlerde Sığacık'ta bir antikacı dükkanında bir tane pompalı mızıka gördüm, dayanamayıp aldım bir iki parça çaldım içeride alışveriş edenler sus pus olup beni dinlediler parçayı çalmam bitince dükkanın önüne toplanmış olan kalabalık beni alkışladı ve hemen birkaç tanesi kendilerinin de bunu yapıp yapamayacağını sordular. Ben de yukarıda yazdıklarımı aynen onlara ilettim. Bir hanım "yarından tezi yok bende bir mızıka alıp başlayacağım " dedi.

Şimdi size bir fıkra anlatayım ama moraliniz bozulmasın. Çalışarak dünyada başarılamayacak bir iş yoktur.

Adamın biri geniş bir ofiste oturduğu masadan elindeki iskambil kağıtlarını peş peşe elinin altına alıp tek tek çöp tenekesine doğru fırlatıyor ve istisnasız hepsini tek tek uzaktaki bir çöp sepetine ardı ardına seri bir şekilde sokuyormuş. Adamın bu kabiliyeti çevresinde büyük sükse yapıyor ve herkesin hoşuna gidiyormuş. Hatta misafir falan geldiğinde adamdan şu numaranı yapsana görsünler diye zaman zaman kendisine ısrar da ediyorlarmış. Bir gün arkadaşlarından biri yanına gelip sormuş. Yahu demiş şu iskambil fırlatma işini bana da öğretebilir misin acaba ben de yapabilir miyim demiş. Adam tabii demiş ne var bunda sen de yapabilirsin. Arkadaşı hemen "peki demiş ne kadar zamanda öğrenebilirim" diye sormuş. Adam 10 dakikada öğrenebilirsin deyince arkadaşı hemen atlamış," tamam demiş hemen öğret". Adam sözünü şöyle tamamlamış "yaklaşık 3 yıl her gün 10 dakika çalışman gerekiyor ama."

Mızıka çalmak bir kabiliyet işi falan değil. Önünüze bildiğiniz bir parçanın notasını koyup mızıkadaki nota yerlerinin planını da onun yanına koyduktan sonra ilgili nota deliklerine bu notaları üfleyecek veya çekeceksiniz. Nota okumayı bilmiyorsanız tek eksiğiniz notaların süreleri bunun da çaresi bildiğiniz bir müziği çalmaktır.
Parça parça çalacağınız bir şarkıyı çok tekrar edip kısım kısım parçaları birleştirerek kesintisiz çaldığınız zaman mızıka çalıyor olacaksınız. Bu arada net ses çıkarmak için yandaki deliklere kaçacak havayı diliniz oluk yapıp engellemeyi ağız boşluğunu ve diliniz de kullanarak tempo yapmayı da zamanla geliştirdiniz mi orkestra gibi çalmış olursunuz.

Ama asla pompasız ( Kromatik olmayan ) bir mızıka ile bir yere varacağınızı düşünmeyin. Pompasız mızıka ile bir şeyler yapmaya çalışmak sadece mızıka çalmayı öğrenmenizi tamamen imkansız hale getirmekle kalmaz, ileride pompalı bir mızıkanız olursa da onu çalmanızı kazandığınız alışkanlıklar sebebi ile tamamen engellemiş olur. Pompayı kullanmadığınızda elinizdeki mızıka zaten tam bir pompasız mızıkadır blues falan çalanların çoğu bunu bile bilmiyor. Ama çalacağınız parçadaki notada diyez bemol varsa bunu pompasız bir mızıka ile doğru olarak çalmanız mümkün değildir. İnternette pompasız mızıka ile mızıkanın nasıl çalınacağını falan öğretmeye kalkanlar inanın basit birkaç parçadan başka bir şey çalamazlar. Ne onların size Öğretecek bir şeyleri vardır ne de sizin onlardan öğrenmeniz gereken her hangi bir şey. Bu benim 65 yaşına kadar olan tecrübelerimden kaynaklanan şahsi fikrimdir ve tartışmaya açık değildir.

armonica
armonica kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 10/12/2018

Tecrübenize ve bilginize saygı gösteririm ancak Blues gibi bir müziğe saygısızlık yapmanızı hem blues dinleyen biri olarak hem de bluesu amatör olarak icra eden biri olarak kendime yediremedim. Kromatik mızıka çalanlarda genel olarak diyatonik mızıkayı küçük görme durumu var. Diyatonik mızıka ile bend ve overbend(overblow/overdraw) teknikleri olmadan herhangi bir müziği icra etmeniz pekte mümkün değil zaten. Diyatonik mızıkada bu teknikleri hakkıyla yerine getirebilmek epey vakit alan bir iştir. Kromatik mızıkada bu sorun yoktur çünkü 12 notayı herhangi bir teknik gerektirmeden çalabilirsiniz. Diyatonik mızıka ile 12 notayı çıkarabilirsiniz ancak bunun için dediğim gibi bazı tekninklerde gelişmeniz lazım. Bu teknikler ile diyatonik mızıkada 12 kromatik notayı çalabilirsiniz. Diyatonik mızıka genellikle blues, country ve rock müziklerinde kullanılır bu tarzlar dışında çalmak istiyorsanız diyatonik kullanmanız zaten hata. Bluesda neden kromatik kullanılmıyor? çünkü ton olarak uyuşmuyor. Kromatik bir mızıka ile hakiki bir blues sesi almanız pekte mümkün değildir. Diyeceğim o ki bluesu sevmeyebilirsiniz bu sizin zevkiniz elbette ona karışamam ama bluesa müzik değildir diyemezsiniz. Teşekkürler.

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90