Kadıköylü Kent Ozanı Cenk Taner

1 post / 0 new
bluesband
bluesband kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 11/04/2011
Kadıköylü Kent Ozanı Cenk Taner

Cenk Taner, karşımıza ilk Kesmeşeker grubunun kurucusu olarak 1991 yılında çıktı. 1991 yılında ilk albüm Dipten Ve Derinden yayınlandı. 93’te Aşk Ve Para, 95’te Tut Beni Düşmeden, 98’de İnsülin, 99’da İçinde İçindekiler Vardı, 2000’de İzin Vermedi Yalnızlık, 2004’te Kum albümü yayınlandıktan sonra grup 7 yıl müzik hayatına ara verdi. Kaptan bu süreyi ‘demlenme süreci ‘olarak adlandırıyor birçok röportajda. Ve grubun 20. yılında Doğdum Ben Memlekette albümüyle beraber ‘uçsuz bucaksız azınlık’ın beklediği gün gelmişti. İzin Vermedi Yalnızlık solo albümünden sonra Kent Ozanı, ikinci solo albümü Yoldan Çıkmış Şarkılar’ı da 2013’te çıkardı.

Bir de kitaplar var tabi. Andıran Otu ilk 2004 yılının Aralık ayında yayınlanmıştı. Fakat geçtiğimiz aya kadar kimse Andıran Otu’na ulaşamıyordu. Hatta Cenk Abi bir konserden sonra, Andıran Otu’nu sorduğumda ‘’Bende de yok ‘’ deyip gülmüştü. Uzun bir bekleyişten sonra Andıran Otu’na da kavuştuk. Özgür Olduğunda Marmara adlı ikinci kitabıyla beraber yayınlandı Andıran Otu da. İki kitap da birbirinden derin ve aslında tam anlamıyla Cenk Taner Felsefesi’ni anlatıyor sanki. Yıllarca hep soruldu ‘’Nereden geliyor bu ilham?’’ diye. Cenk Taner zihni ne ile besleniyordu? Cenk Taner’in zihnini besleyen ve onu düşündüren şeylerin izlerine kitaplarda sık sık rastlamak mümkün oluyor. Satırları okurken şarkıları da anımsıyorsunuz.

Cenk Taner şarkıları öyle bir şey ki her an huzurla dinleniyor. Şarkılarda Cenk Taner, Cenk Abi oluyor, güzel şeyler anlatıyor bize, Mandela’yı, Metin Kurt’u anlatıyor, Barış Manço’yu hatırlatıyor sonra. Teselli ediyor bizi. ‘’Üzme kendini, biz bize yaşar gideriz. Yeter ki vazgeçme.’’ diyor.  Şarkılarıyla gülümsetirken destek de veriyor. ‘’Bir gün kurtuluş var, yaz bir kenara.’’ diyor. ‘’ Yoldan çıkın. Bana göre “yoldan çıkmak” her zaman daha olumlu bir durum. Belki başka bir yer keşfedersiniz, bir deniz kıyısına varırsınız. Belki başka bir şehre varırsınız. Yani size denilen istikamette gitmeyin. Size söylenen yere gitmeyin, yoldan çıkın.’’ diyor Cenk Abi’miz. Gülüşüyle ünlü esmer Kadıköylü deniyor ona. Uçsuz bucaksız azınlıktaki her insanı biliyor, tanışıyor, sohbet ediyor. Asla kendinden mahrum bırakmıyor. Sanki yıllardır tanışıyormuş hissine kapılıveriyorsunuz. Uçsuz bucaksız azınlık da birbirine oldukça bağlı bir tavır sergiliyor. Bu azınlıkta herkes cana yakın davranıyor. Cenk Taner dinleyicisi iseniz uçsuz bucaksız azınlık da en yakın dostunuz oluyor.

Hep soruyorlar, birine bu kadar hayran olunabilir mi diye? ‘’Hayranlık değil.’’ diyorum. ‘’Bu başka bir şey, daha derin bir şey... Hem bakın bakalım Cenk Taner dinleyip de benden farklı düşünen ya da farklı davranan biri var mı? ‘’diyorum ve susuyorlar. O sessizlikte, bir Cenk Taner şarkısı açıyorum…

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
75%
Hayır
25%
Toplam oy: 89