İki "C" Majör mızıka araısndaki farklı nota dizilimi ?

5 posts / 0 new
Son gönderi
gitarist
gitarist kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 19/02/2016
İki "C" Majör mızıka araısndaki farklı nota dizilimi ?

"C" Diyatonic mızıkalarda bilindiği gibi nota dizilimi...

Üfleme : DO - Mİ- SOL- DO- Mİ -SOL- DO -Mİ- SOL -DO

Çekme : RE -SOL -Sİ - RE -FA- LA - Sİ- RE -FA - LA

Lee Oskar Melody Maker "C" mızıkada ise nota dizilimi....

Üfleme : FA - LA - RE- FA - LA - DO - FA - LA - DO - FA

Çekme : SOL- DO - Mİ -SOL - Sİ -RE - Mİ -SOL- Sİ - RE

http://www.leeoskar.com/documentation/MelodyMaker-Notation-Chart.pdf

Lee Oskar Melody Maker "C" mızıkanın diger "C" Diyatonik mızıkalara göre bence,nota dizilimi yönünden 2 avantajı var...

1- DO dan Do ya band yapma gereği duymadan 2 tam oktavı var.(diyatonikteki son oktavdaki "Sİ" sesi için band yapmak gerekir) 2 tam oktav hem tizde hem peste eksik notasız olarak "C" şarkıları tam çalmamızı sağlıyor.

2- Lee oskarın ilk "C"sesi "2.delikten" başlarken, Diyatoniklerde ilk "C" sesi de "4.delikten" başlıyor. Bu da çok parçanın hep tizden çalınması oluyor ki. Şahjsi görüşüm kulak rahatsız ediyor.

NETİCE: Hem tam 2 oktav nota dizilimi hem de "C" gamının diayatonic mızıkalara göre 2 delik pesten başlaması bence avantaj.

Durum böyleyken merak ettiğim şu. Neden ilk başlıyana gam dizilimi tam olmıyan "DİYATONİC" mızıka öneriliyor da. Oktav dizilimi tam olan Lee oskar melody maker veya bu dizilimde olan başka mızıka önerilmiyor?

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Çok güzel bir konu. Ben Lee Oskar Melody Maker mızıkayı ilk defa Tuncay hocamda görmüştüm. Bahsettiğiniz bu nota dizilimi aslında Cross Harp denilen dizilim. Aslında bu da bir diatonik dizilim ama verdiği duygu anlamında farklılık oluşturuyor. Örneğin bir şarkıyı çalarken bend ile çıkarılan bir notanın verdiği duygu ile bend olmadan çıkarılan notanın verdiği duygu farklı. Bu nedenle genelde blues çalacak kişilere standart diatonik mızıka öneriliyor. Ben burada mızıka önerirken onun için özellikle "ne tür şarkı çalmayı istiyorsunuz" diye soruyordum ama sonradan bıraktım sormayı :)

Şimdi iki ingilizce kaynak verceğim, keşke zamanım olsa da Türkçeye çevirip buraya makale olarak ekleyebilsem. Ya da paylaşımsever ingilizce bilen bir arkadaşımız çevirilerini yapıp paylaşsa çok faydalı olur:

1- https://en.wikipedia.org/wiki/Richter-tuned_harmonica
2- http://www.wildflowerharmonica.com/cross-harp-vs-straight-harp/

gitarist
gitarist kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 19/02/2016

"blues" arkadaş...
Konuya cevabınız ve katkınız için çok teşekkür ederim.

Mızıkayla çalacağım şarkılar Blues'ın dışında olduğu için ilk aldığım diyatonik mızıka (Hohner Blues Band) hem nota dizilimi (peslerde ses eksikliği) hemde ses tonunun beni tatmin etmemesi yüzünden, Tuncay Korkmaz arkadaşımızla da konuşmamızın sonucunda Lee Oskar Melody Maker "C" mızıkamı yurt dışından sipariş verdim. (Türkiyede "C" key olanı yok şu an)

Mızıkayı klavye ve gitarla da çalmak istediğimden ve Türk folk + Türk sanat müziği+Yabancı eski orkestra parçaları (Cazz,Bossanova,bolero.pop) da çalmayı düşündüğümden, Melody Maker yurt dışından gelene kadar, bir tane de MİNÖR Lee Oskar Harmonik Minör "A" mızıka aldım. Ses parlaklığı ve volümü mükemmel. Blues Band di çalasım gelmiyor.

Sizden öğrenmek istediğim şu:
Çalacağım müzik türlerine göre,bir de MİNÖR mızıkam olsun istedim ve LEE OSKAR-HARMONİK MİNÖR mızıka aldım. Birde NATUREL MİNÖR olan grup var ki, sizin bahsettiğiniz "CROSS HARP" nota dizilimli.

Bu iki minör türü mızıkadan hangisi çalmak istediğim minör tonlu,müzik türlerine daha çok faydalı?

Natural Minor-Am- nota dizilimi:
http://www.leeoskarquickguide.com/piano-chord-guide-natural-minor-key-of...

Harmonic Minor-Am- nota dizilimi:
http://www.leeoskarquickguide.com/piano-chord-guide-harmonic-minor-key-o...

Saygılarımla....
Erden/Bursa

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Bende La tonunda, harmonic minör mızıka var. Örnek bir kaç şarkı söyleyeyim bu mızıka dizilimi ile çalabileceğiniz; "Papatya gibisin beyaz ve ince", "Sarı Gelin", "Burası Muştur" vs. Natural minorle de aynı şarkıları ve istediğiniz pek çok şarkıyı çalabilirsiniz. Dizilimlerden de görebileceğiniz gibi, bazı deliklerde farklılıklar vari bunlar da duruma göre bend yapma ihtiyacını ortaya çıkarıyor. İkisini de alabilirsiniz, bu sizin tercihiniz. Dediğim gibi ben harmonik minör almıştım.

gitarist
gitarist kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 19/02/2016

Teşekkürler......

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
75%
Hayır
25%
Toplam oy: 89