Hohner Marine Band Deluxe İncelemesi

Öncelikle şöyle başlayayım. Bu mızıka orta ve profesyonel seviyeye hitap eden bir diyatonik enstrüman. Satın almayı düşünmeden önce kolayca bend yapabilme seviyesini aşmanızı öneririm. (bend veya overblow öğrenmek için daha kolay başlangıç seviyesinde mızıkalar var. mesela hohner'den sp20 ile bend veya golden melody ile hem bend hem overblow öğrenmek ve alıştırma yapmak daha kolaydır.)

Hohner mızıkalar genelde tepki sürelerinin kısalığı ve hava sızdırmazlığının iyi olmasından dolayı tercih edilebilir.

 

marine_band_deluxe

 

Marine Band classic ve MB deluxe arasındaki fark deluxe'te, comb yani bu mızıkadaki ahşap kısım biraz daha yumuşak geçişli ve köşelerinin yuvarlatılmış olması ve arka plaka açıklığının yüksek olması. Bu sayede daha yüksek bir ses elde edilebiliyor. Ayrıca ahşap kısım güzelce verniklenerek nemden şişme/kabarma vs. engellenmiş bulunuyor. ( çıkıntı kısımlar dışında pürüzsüz bir geçiş sağlanmış. tabi mızıkayı dille çalan birisi için kenarlar hissedilir bir pürüz oluyor. )

 

Mızıkanın ahşap kısmı armut ağacından yapılmış. (plastik veya metal comb-taraklarla kıyaslanamayacak şekilde yeni aldığımda armut ağacı kokusu bambaşkaydı. özellikle mızıkanın geleneksel/tarihselliğini daha iyi hissedebilmeniz için ahşap öneririm.ton olarak tericihim plastik-ABS comb olsa da) Reed plate** ( iç plaka) çoğu Hohner mızıka gibi pirinçten yapılmış. Uzun ve ince bir mızıka... Kılıfı da çok güzel tasarlanmış.


marine_band_deluxe


Bir önceki mızıka incelememle karşılaştıracak olursam ( hohner golden melody başlangıç için daha uygun.) MB deluxe biraz daha kaba tutuşlu ve keskin hatlı bir mızıka, Golden Melody ise ele gayet rahat oturuyor. GM'nin sesi daha tok ama daha alçak seviyede. Şahsi kanaatim ahşap mızıka düşünenler için Marine Band Classic'ten önce düşünülmesi gerektiği ve ilk mızıka olarak seçilmemesi gerektiğidir.

 

**reed plate: çelik, pirinç/hohner ve fosfor bronzdan yapılan plakaların reed ömrü için  avantaj ve dezavantajlarını biraz araştırdım. merak edenlerle paylaşabilirim.

***http://goo.gl/dHVNJI

Yazar Hakkında

 

Yorumlar

blues
blues kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 08/04/2011

Öncelikle inceleme için teşekkürler. Tuncay Korkmaz genelde japon malı olan Tombo'nun Lee Oskar serisi mızıkalarını tercih ediyordu. Son zamanlarda yeni bir mızıka aldıysa bilemeyeceğim tabii :)

MourningHarper
MourningHarper kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 16/08/2012

uzmantv'deki bi kaç videosunda kullanıyodu sanki http://www.uzmantv.com/mizikanin-bakimi-nasil-yapilir ama marine band classic'miş. :)
değiştiriyorum yazıdaki o kısmı.

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90