blues blogu

Melody Maker ve Diğer Mızıka Çeşitlerinin Temeli : Richter Tuning

Facebook'da bir yazışmada Melody Maker türündeki mızıkanın ne farkı olduğu soruluyordu. Kısa bir araştırma ile şu sonuca ulaştım. Oradaki yorumu buraya da ekliyorum;

Bu bizim standart diatonik mızıkalarda kullandığımız tüm dizilimleri Joseph Richter diye bir adam bulmuş. Bunların adına da Richter tuning deniyormuş. Harmonic Minör, Melodik Minör vs. dediğimiz mızıkalar da bu adamın oluştursuğu Richter Tuning'in çeşitli varyasyonlarıymış. Melody Maker da bu varyasyonlardan birisi. Sadece nota dizilimi farklı. Melody Maker'da notalar şu şekilde yer alıyor;

Profillere İl Alanı Eklendi

Merhaba,

Bir süredir eksikliği hissedilen, profillerde il seçim özelliği eklendi. Bu sayede istediğiniz illerde yaşayan mızıkaseverlere daha kolay ulaşabileceksiniz. Profilinizdeki il alanını güncellemek için, giriş yaptıktan sonra çıkan sağ bloktaki üye menüsünden Hesabım'ı seçerek, düzenle'ye tıklıyorsunuz. Ardından Bilgiler sekmesine geçerek buradan Şehir alanında yaşadığınız şehri seçerek kaydediyorsunuz. Hepsi bu kadar.

C Diatonik Mızıka Kitabı

Scribd'de C diatonik mızıka hakkında çok güzel bilgiler bulabileceğiniz bir kitap.

[Etkinlik] - Tunçay'ın Bedelli Askerlik Maceraları ( Mızıkalı Konser )

Sevgili Tunçay Korkmaz'ın etkinlik duyurusunu burada birebir paylaşayım. Etkinlik 8 Aralık 2012 Cumartesi günü:

Bir destek kampanyası başlattık malum bedelli askerlik mevzusunun son taksidi için.

Türkiye Mızıka Platformu, bu Cumartesi günü Taksim'de yapılacak olan buluşmalarında kampanyamıza destekte bulundular.(Teşekkürlerimle)

Tab Bölümü Açıldı

Merhaba arkadaşlar,
İstek üzerine ayrı bir tab bölümü açıldı. Giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan kullanıcı panelindeki "içerik oluştur" bölümünün altına "Mızıka Tabı" seçeneği eklendi.

Tab eklerken başlık kısmına şarkının adını, bir altında yer alan müzisyen alanına da şarkıyı icra eden müzisyenin adını yazıp, alt kısımdaki yazı alanına tabımızı yazıyoruz. Müzisyen alanı sayesinde tablar arttığı zaman, müzisyene göre filtre yapabiliyor olacaksınız ki bu da kolaylık sağlayacak.

Çay, Muhabbet ve Tuncay Korkmaz

Dün akşam üzeri Tuncay hocamla Kadıköy'de oturup çay eşliğinde güzel bir muhabbet gerçekleştirdik. Bolca müzik ve mızıka da konuşuldu elbette. Önümüzdeki günlerde kendisi de müsait olduğunda akıllara takılan pek çok konuda içerik üreteceğiz. Sık Sorulan Sorular gibi bir sayfa bunların başında geliyor :)

Tuncay hocamın da farklı projeleri var mızıka ile ilgili. Umarım gerekli şartları sağlayabilir ve gerçekleştirebilir bu projeleri ki biz de mızıka sesi açlığımızı giderebilelim :)

Yeni mizika.net özelliği: Bloglar

Merhaba,
Sitemiz her geçen gün aramıza katılanlarla daha da renkleniyor. Bu ziyaretçi ve üye artışı da elbetteki üyelerin isteklerine kayıtsız kalamamayı da peşinde getiriyor. Sağ altta anketimiz devam ededursun, oyların gidişatına göre harekete geçtik. Siz istediniz, biz yaptık! :) Artık mizika.net üzerinde blog da(web günlüğü) yazabiliyorsunuz.

Sarı Gelin - Mızıka & Gitar

Forumdaki bir konu üzerine hızlıca ve çalışmadan kaydettiğim, gitarı da mızıkayı da benim çaldığım bir çalışma, Sarı Gelin. Kusurlarımız elbetteki var, affola.

dipnot: Merak edilebiliyor, mızıka Tombo Lee Oskar Harmonic Minor - Am.

Eski Dostlar - Mızıka & Gitar

Üzerinde hiç çalışmadan kaydettiğim, gitar ve mızıkayı kendi çaldığım eski bir kayıt. Eski dosyaları karıştırırken bulup SoundCloud'a yükledim, burada paylaşabilmek için. Sonunda epey şarkıdan kopmuşum, toyluk ve gençlik zamanları işte :)

Mizika.Net Açıldı!

Tüm mızıka tutkunlarına merhaba!

Belki de herkesin hayatının bir döneminde yer almış ancak hep unutulmuş, gözardı edilmiş bir enstrümandır mızıka. Bunda kişilerin çevrelerinde mızıka ile ilgilenen insanlar bulamamalarının payı da epey fazladır. Ne yazık ki özellikle Türkçe konuşan mızıkaseverleri bulabileceğiniz neredeyse hiç bir platform yoktu. Ta ki mizika.net açılana kadar! Artık Türkiye'de mızıka seven, dinleyen, çalan, mızıkayı merak eden, kısaca hayatında mızıka kelimesine yer olan herkesi birleştiren bir çatı olacak http://mizika.net var.

İçeriği paylaş

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90