Adım Adım mızıka yolculuğum :)

2 posts / 0 new
Son gönderi
Can
Can kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 05/05/2016
Adım Adım mızıka yolculuğum :)

Merhaba arkadaşlar, benim gibi sıfırdan başlayanlar için bir kaynak göremedim, sizlere de yardımcı olmak isterim. özetle, birazcık paraya kıyıp güzel bir mızıka almak şart, ben Special 20 Progressive kullanıyorum. Müzik ile alakam 0, blues ile alakam 0 ve notalar ile alakam 0 x 0 :) mızıka maceram sadece birkaçtane bildiğim blues parçayı mızıka ile rastgele duyunca başladı ve bende başladım. mızıkamın elime ulaştığı 3.gün. Sizlerede geçtiğim aşamaları sizleri internette fazla kaynak araştırmadan sunmak isterim, kaynaklar ingilizce olsada öyle ekstrem bir ingilizcem yok ve videoların altına kısa kısa oradan ne öğrendiğimi anlatmak isterim. buraya yazıyorum ki baktıkca bende vazgeçmiyeyim. aşırı azimli bir yapım olduğu için bu sayfada motivede olacağım :) başlayalım;

ilk gün denemelerimde,
mızıkayı elime aldım 5-6 saat kurcalayıp Tek delikten temiz ses elde etmeye çalıştım ve bazen becerdim bazen ise dudağımı fazla kasmaya çalıştığımı farkettim rahat çalmaya çalıştım. internetten göz attığım ve faydası olan videolar ise,

1. https://www.youtube.com/watch?v=rQ94Drx1AvA

Bu 1. numaralı videoda uzaktan deliğe nişan alır gibi üfleyerek ağzımı deliğe yapıştırdım mızıka tabi hafif dudaklarımın içine girdi. dudaklar hafif açık, kız arkadaşınıza ya da erkek arkadaşınıza uzaktan öpücük atar gibi :) yaparken ara ara temiz ses çıkarmaya başladım ve üzerine düştüm. bilgilendirici oldu.

2. https://www.youtube.com/watch?v=IXAescJQMP4
Gerçekten çok faydasını gördüğüm videolardan biri (ingilizce bilmenize gerçekten gerek yok bu videoda, sadece arada bi kaç kelime seçerseniz ayrdımcı oluyor, tilt angle gibi, ordan bile çözebiliriz. buradaki videodanda açıyı öğrendim.

Şu an 4 numaralı ve 5 numaralı notaya çok iyi üflüyorum :D ama basit bir çocuk parçası çalarken geçişlerde problem yaşıyorum. şu an ona odaklandım, geçişlerde tek temiz ses bi yere kadar çıkartırken, mevzu tablarda içe çekme draw'a gelince o tek ses bir anda kayboluyor, tabi hala daha tam alışamadım zaman zaman tek ses çıkartamadıgım oluyor, ama yılmak yok. :)
benimle beraber ilk bu işe girenler yazımı takip edebilir, rehber olması açısından 1-2 günde 1 yenilemeyi düşünüyorum. nacizene bu işi bildiğimden değil, geçirdiğim aşamaları anlatmak isteyip bilgi alışverişi yapabilmemiz adına bi kaynak oluşturmaya çalışıyorum yoksa bildiğim pek birşey yok ! :)
Not:İmla hataları için affınıza sığınırım :)

Can
Can kullanıcısının resmi
Offline
Katılım: 05/05/2016

Bu arada Türkiye mızıka platformunda gruba katılanlar varmı ? şehrim falan görünür halde ama başvururken şehir açık olduğu halde kabul edilmedim arkadaşım kabul edildi :) Kel'im diye mi böyle yaptılar bana :))

Son yorumlar

Anket

Mızıka Ödüllü Yarışma Yapılsa Katılır Mısınız?
Evet
76%
Hayır
24%
Toplam oy: 90